לא קוראים את החומר


פנה אלי פ'. הוא שוהה בארץ כתייר בעל ויזת עבודה. רצה לעלות לארץ כעולה חדש. אביו יהודי (ממשפחה ניצולת שואה) ואימו גיורת. יליד צפון אמריקה אשר סיים לימודיו האקדמיים שם ועובד בהיי טק. זכאי להכרה בו כעולה לפי חוק השבות.

שר הפנים אז, כבוד השר סילבן שלום סרב, טען כי לפ' עבר פלילי מכביד וקיים בעלייתו ארצה סיכון לציבור בישראל. הוא נדרש לעזוב את הארץ תוך 30 יום ופנה אלי מיואש. הוא טופל בעבר על ידי עורכת דין אחרת. פ' הבין מהר מאד כי אין לו כל סיכוי להתמודד עם ההחלטה השגויה והמערכת השלטונית והזמן דוחק.

אמרו שצריך קשרים במשרד הפנים, לשנות את רוע הגזירה. להבין כי מדובר בטעות ואחרי כל החלטה שגויה יש אדם שנפגע. אני תם. לא מאמין בקשרים במסדרונות השלטון. אולי דווקא כן מאמין אבל אין לי קשרים. מאמין (עדיין) במערכת המשפט.

מבחינתי האפשרות היחידה להציל את המצב היתה לפנות בעתירה לבית משפט הגבוה לצדק (בג"ץ) וכך פעלתי בשמו.

כאבתי את כאבו של פ'. כואב היה לי להווכח שההחלטה נסמכה על עבירה שלא בוצעה ובוטלה עוד בארץ מוצאו מבלי אפשרות לחדשה.

משרד הפנים הופנה לכך עוד קודם להחלטה השגויה של השר אבל מישהו שם (כנראה יותר מאחד) לא קרא את החומר ופ' שילם את המחיר. טעות שנעשתה להערכתי לא במזיד סתם רשלנות.

למעלה מתשעה חודשים לקח למדינה לשקול עמדתה בשנית.

לאחרונה קבלתי החלטה חדשה של כבוד השר אריה מכלוף דרעי שאישר את זכאותו של פ' למעמד עולה. לפ' היתה אפשרות כלכלית לשאת בעלויות הכרוכות בהגשת עתירה לבג"צ אבל לרבים אחרים אין, ואין מי שישמ(י)ע קולם.

בדקתי ומצאתי כי בחודשים ינואר- ספטמבר עלו ארצה 2,686 עולים מצפון אמריקה.

חשבתי שיש יותר "יורדים" מעולים לארץ. טעיתי. כנראה, למרות הכל, יש בארץ האבות כח משיכה מסוים.

תרמתי תרומה צנועה לעלייתו של עולה נוסף, שרואה בארץ את עתידו. הוריו מבקשים לבוא עתה בעקבותיו.#שרהפנים #אריהדרעי #סילבןשלום #בגץ #עולהחדש #צוגרוש

Recent Posts

Archive

Follow Us

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon