"אף אחד לא מדבר על צדק"


תמונה: pixabay


בחלוף שנים רבות בהן אני מופיע בבתי המשפט השונים על כל דרגותיהם הגעתי למסקנה:

את המערכת המשפטית לא מעניין צדק. לא אגיד שיש יד מכוונת אבל מנסיוני רב השנים, הנחת היסוד היא: קודם כל הרשות צודקת, עכשיו לך תוכיח שלא. במערכת השלטון אני כולל גם את המוסדות הכלכליים וביניהן חברות הביטוח.


והנה מקרה שקרה: משפחה צעירה ולה שתי בנות קטנות איבדה אב ובעל שעה שחזר מעבודתו רכוב על קטנוע, פגע בו רכב והרגו. יום רע ונמהר ששינה את חייה של המשפחה כולה.

האב היה מבוטח במקום עבודתו בקרן פנסיה "חדשה". בהתאם להלכה שהיתה נהוגה אז היו מנכים מסכום הפיצויים שחייבת חברת הביטוח לשלם לאלמנה וליתומים את הסכומים שהיתה האלמנה זכאית לקבל מקרן הפנסיה. מנגד קרן הפנסיה היתה תובעת את חברת הביטוח להשבת התגמולים ששילמה ועתידה לשלם.


בין לבין היו ניצוצות של שינוי ההלכה, ביטול חובת הניכוי של תגמולי קרן הפנסיה מסכום הפיצויים.

ביה"מ המחוזי (השופטת כנפי שטייניץ) הורתה על הניכוי של תגמולי הפנסיה מסכום הפיצויים. הגשתי ערעור על פסק הדין לבית המשפט העליון. ביקשתי בדיון מקדמי, לעכב את הניכוי של תקבולי קרן הפנסיה, עד אשר תתברר תביעת קרן הפנסיה נגד חברת הביטוח. ברקע היה ערעור תלוי ועומד בבית המשפט העליון, במקרה אחר שעניינו שינוי ההלכה בנוגע לניכוי כספי הפנסיה וניתן היה להריח "שינוי באויר". השופט עמית בבית המשפט העליון סרב. הצפיה שלי היתה שהדיון בערערר יקבע למועד בו יכול ותשתנה בינתיים ההלכה. לא הסכמנו להצעה לסגת מהערעור בדיון המקדמי, וב"תשובה" ניתן פסק דין אחרי זמן קצר, שדחה את הערעור וחייב את האלמנה בהוצאות.

ההלכה אכן שונתה לאחר מספר חודשים ממתן פסק הדין בערעור. בתום הליך משפטי של קרן הפנסיה, שהסתיים בימים אלו, נותרה חברת הביטוח שבעה עם הכסף שמקורו בכספי תגמולי הפנסיה בכיסה. מסכום הפיצויים ששולם לאלמנה וליתומות נוכו כספי תגמולי הפנסיה ומנגד קרן הפנסיה לא זכתה לקבלם חזרה מחברת הביטוח, שטענה שכעת מששונתה ההלכה היא אינה זכאית לקבלם ממנה.


העוול צעק לשמים, ראיתי את הרעה מתרגשת ובאה, בזמן אמיתי מול השופט עמית, טענתי נגדה וידי קצרה. מבחינתי- לב חפץ לא היה שם.

אין לי לחתום כאן בדברי הנביא ירמיהו "אם היטיב תיטיבו את דרככם…גר יתום ואלמנה לא תעשקו..ושכנתי אתכם במקום הזה (ירמיהו, ז' 3). אולי לא היה כאן עושק אבל כנראה שאנו לא ראויים כדברי הנביא. לגבי בית המשפט העליון הקורא ישפוט.

אם מישהו תהה - הסיפור לא תם. לא מבחינתי.


Recent Posts

Archive

Follow Us

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey LinkedIn Icon